Zakres Usług
Dom Pomocy Społecznej w Jaskulinie jest domem koedukacyjnym dla 70 osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie. Jest samodzielną jednostką organizacyjną Powiatu Świdnickiego, realizującą zadania powiatu określone w Ustawie o Pomocy Społecznej z dn. 12 marca 2004 r. (tekst jednolity). Dom spełnia wymogi określone w Rozporządzeniu Ministra Polityki Społecznej z dnia 19 października 2005 w sprawie domów pomocy społecznej.
Zapewnia swoim mieszkańcom warunki bezpiecznego i godnego życia, intymność, niezależność, rozwój osobowości a także samodzielność na miarę ich możliwości z uwzględnieniem istniejących dysfunkcji . Zadaniem Domu jest stworzenie oraz utrzymanie wysokiego standardu świadczonych usług w zakresie i formach wynikających z indywidualnych potrzeb mieszkańców.
Do podstawowych usług świadczonych przez Dom należą:
-
bytowe – zapewnienie miejsca zamieszkania, wyżywienia, odzieży, obuwia, utrzymania czystości,
-
opiekuńcze – udzielanie pomocy w podstawowych czynnościach życiowych, pielęgnacja, pomoc w załatwianiu spraw osobistych, sprawienie pogrzebu zgodnego z wyznaniem,
-
wspomagające – umożliwiające udział w terapii zajęciowej, podnoszenie sprawności i aktywizowanie mieszkańców, zaspakajanie potrzeb religijnych i kulturalnych, stwarzanie warunków do rozwoju samorządności; stymulowanie i nawiązywanie kontaktów z rodziną i środowiskiem, proces usamodzielniania, pomoc osobom nie posiadającym własnego dochodu, bezpieczne przechowywanie środków pieniężnych, przestrzeganie praw mieszkańca oraz informacja o tych prawach, załatwianie skarg i wniosków.
Mieszkańcy funkcjonują w budynku wielokondygnacyjnym, pozbawionym barier architektonicznych dzięki windzie osobowej. Obiekt wyposażony jest w system alarmowo–przyzywowy i przeciw przeciwpożarowy. Pokoje wyposażone są zgodnie z zasadami standaryzacji z uwzględnieniem gustów i upodobań mieszkańców.
Wszystkie procedury dotyczące funkcjonowania mieszkańców w Domu Pomocy Społecznej zatwierdzone są przez Dyrektora placówki i dotyczą m. in zasad przyjęcia do Domu, jego ewentualnego wypisu i nieobecności, postępowanie z depozytami, nieszczęśliwych wypadków i zdarzeń, przestrzegania higieny i czystości, postępowania w razie zgonu, kierowania skarg i wniosków.
Zgodnie z Ustawą o Pomocy Społecznej na terenie Domu działa powołany przez dyrektora zespół terapeutyczno-opiekuńczy, w skład którego wchodzą: kierownik zespołu, , pracownik socjalny, psycholog, pracownik pierwszego kontaktu, instruktor terapii zajęciowej, instruktor kulturalno-oświatowy, pielęgniarka, fizjoterapeuta, opiekun grupy.
Podstawowym zadaniem tego zespołu jest opracowanie indywidualnego planu wsparcia mieszkańca oraz wspólna realizacja. W każdym posiedzeniu uczestniczy też mieszkaniec określając swoje potrzeby i możliwości. Pracownik pierwszego kontaktu koordynuje realizacje wszystkich podejmowanych działań na rzecz mieszkańca. W planie zawarta jest diagnoza funkcjonalna podopiecznego i rodzaj wsparcia opiekuńczego, terapeutycznego, socjalnego, pielęgniarskiego, rehabilitacyjnego, edukacyjnego.
Pracownicy zespołu terapeutyczno-opiekuńczego uczestniczą co najmniej co dwa lata w szkoleniach dokształcających na temat praw mieszkańca i kierunków i metod prowadzonej terapii.
Bardzo istotną kwestią w działalności Domu jest aktywizacja mieszkańców. Była ona przedmiotem zadań instytucji od początków jej istnienia.
Mieszkańcy tworzą społeczność Domu, która wewnątrz swej struktury funkcjonuje w kilku grupach. Ilość i wielkość grup nie jest stała bowiem założono ,że dla właściwego procesu rehabilitacji mieszkańca przynależność do grupy wynikać będzie z wielu czynników jak: iloraz inteligencji, stopień przystosowania społecznego, funkcjonalność motoryczna, schorzenia towarzyszące, nawiązane przyjaźnie, wzajemne sympatie i antypatie, identyfikacja z grupą i inne.
Przynależność do grupy zaspakajają w nich poczucie bezpieczeństwa, doznania opieki, kontaktu i wzajemnego porozumienia się, poczucia własnej wartości.
Celem tej aktywizacji są:
-
pobudzenie samodzielności,
-
umiejętność współżycia w grupie,
-
pobudzanie wiary w sens życia,
-
rozwijanie zainteresowań, osobowości,
-
niwelowanie agresji,
-
utrwalanie u podopiecznego poczucia społecznej przydatności.
Podstawową formą aktywizacji w Domu Pomocy Społecznej w Jaskulinie jest terapia zajęciowa. Ma ona działanie wielorakie, dając każdemu mieszkańcowi możliwość czynnego uczestniczenia w takiej formie twórczej, która odpowiada jego indywidualnym możliwościom i uzdolnieniom.
Podzielono ją na :
-
arteterapię,
-
ergoterapię,
-
socjoterapię
W ramach arteterpii w Domu Pomocy Społecznej w Jaskulinie wyróżnia się metody:
-
rysunek (kredki, ołówek, węgiel, pastele);
-
malarstwo ( farby plakatowe, akwarele, olejne, witrażowe itp.)
-
grafika (gipsoryt, drzeworyt, linoryt),
-
rzeźba i sztuki użytkowe,
-
zdobnictwo i dekoratorstwo (ikebana, stroiki okolicznościowe),
-
muzykoterapia,
-
biblioterapia,
-
filmo- i teatroterapia,
-
choreoterapia,
-
chromoterapia
W ergoterapii realizuje się:
-
dziewiarstwo, hafciarstwo,
-
krawiectwo,
-
kaletnictwo,
-
metaloplastyka,
-
stolarstwo (prace w drewnie),
-
wikliniarstwo,
-
hortikuloterapia
Trzecim rodzajem stosowanej terapii jest socjoterapia, a w niej:
-
ludoterapia ,
-
trening umiejętności społecznych,
-
silwoterapia, talasoterapia, dogoterapia,
-
pracownia komputerowa.
Usprawnianie psychiczne i fizyczne to nadrzędne cele tych form terapeutycznych. Przy aktywizacji pracuje cały zespół terapeutyczno – opiekuńczy.
Zgodnie z rytmem kalendarzowym w Domu odbywają się imprezy kulturalno – oświatowe. Mieszkańcy biorą udział w zabawach andrzejkowych, walentynkowych, sylwestrowych. Organizowane są Święta Wielkanocne, Boże Narodzenie. Obchodzone są rocznice urodzin, imieniny. Mieszkańcy uczestniczą w cotygodniowych nabożeństwach we własnej kaplicy. Te spotkania są forma integracji ze społecznością lokalną, bowiem uczestniczą w nich mieszkańcy Jaskulina.
Pobyt w Domu urozmaicają wyjazdy do kina, ZOO, cyrku, teatru, muzeum, palmiarni, pobliskich miejsc zabytkowych. Corocznie podopieczni uczestniczą w organizowanych dla nich wczasach i turnusach rehabilitacyjnych.
Ważnym elementem życia jest nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów z rodziną. Uczestnictwo w wystawach, konkursach zawodach, imprezach kulturalnych pozwala zaistnieć mieszkańcom Domu w społecznościach lokalnych. Wystawiano prace mieszkańców we Wrocławiu, Poznaniu, Wałbrzychu, Świdnicy, Świebodzicach, Dobromierzu, Warszawie, Niemczech, Białorusi i Czechach. Corocznie podopieczni uczestniczą w Olimpiadach Specjalnych, które są formą integracji z dziećmi i młodzieżą ze Szkół.
Wszystkie te formy aktywności wewnętrznej oraz otwarte imprezy w środowisku lokalnym pozwalają przełamywać izolację i osamotnienie, pozwalają zaistnieć mieszkańcom w Jaskulinie w życiu lokalnej społeczności i budować więzi emocjonalne. Wpływają z pewnością na postawy wobec osób niepełnosprawnych.
Szczegółową organizację i działanie Domu Pomocy Społecznej w Jaskulinie określa Regulamin Organizacyjny opracowany przez dyrekcję domu w konsultacji z mieszkańcami oraz Statut Domu Pomocy Społecznej.
W Domu Pomocy Społecznej w Jaskulinie zamieszkują osoby niepełnosprawne intelektualnie w różnym stopniu niepełnosprawności i w różnym wieku.
Około 30 % mieszkańców przebywa w tym Domu od chwili jego powstania.